Haber

Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim Tesisinde Çalışmalar Devam Ediyor

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Fethiye ilçesinde hayata geçireceği Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim tesisinin çalışmaları devam ederken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tesiste incelemelerde bulundu.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi işbirliği ile Üzüm Suyu, Sirke ve Şarap Üretim Tesisi kuruluyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen proje ile kooperatifçiliğin desteklenmesi, sürdürülebilir kırsal kalkınmanın sağlanması, Fethiye İlçesi Üzümlü Mahallesi’nde yıllarca üzüm yetiştirilmesi, şarap üretiminin daha uygun ve yasal hale getirilerek markalaştırılması amaçlanıyor. Fethiye ilçesinde Karaçulha Meyve Sebze Halinde bulunan Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim tesisi tamamlandığında yılda 45 bin şişe, saatte 3 ton üzüm işleme kapasitesi ile faaliyete geçecek. bölgenin uzun yıllardır beklediği üretim tesisi hayata geçecek.

Verimli toprakları ve iş yerlerine hakim bir tarım kenti olan Muğla’da Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma, üreticilere ve kooperatiflere verdiği destekler sürüyor. Büyükşehir Belediyesi, Fethiye Belediyesi ve Yeşilüzümlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin 321 ortakla imzaladığı protokolle hayata geçirilen proje ile bölgenin üzümleri şıra, sirke, pekmez ve şarap olarak değerlendirilecek. Bu işleri işleyecek olan Üzüm Suyu, Sirke, Pekmez ve Şarap Üretim tesisinde heyet çalışmalarında sona gelinmiştir. Tesiste incelemelerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün ve Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, yetkili çalışandan bilgi aldı. Kısa sürede hayata geçirilecek tesis ile saatte 3 ton üzüm işlenecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu